Tematem spotkania były wyzwania, jakie stoją przed wspólnotą międzynarodową w kontekście ochrony środowiska naturalnego oraz rola aktywizmu w kształtowaniu polityki klimatycznej. Uczestnicy zgodnie ocenili, że dyskusja wokół problemów polityki klimatycznej musi pociągać za sobą konkretne zobowiązania.
– Nie chodzi o kolejne obietnice, tylko o działanie. Prawdziwy świat niesie ze sobą znacznie większe wyzwań niż filmy akcji, w których grałem – mówił Schwarzenegger. Były gubernator Kalifornii przekonywał, że implementacja postanowień Porozumienia paryskiego jest możliwa, ale wymaga zaangażowania różnych sektorów: polityki, biznesu, nauki. Powołując się na własne doświadczenia z samochodem elektrycznym przekonywał, że rozwiązań dla wielu problemów klimatycznych dostarczają nowoczesne technologie. Pozostali uczestnicy zgodzili się z nim, jednak – jak zastrzegła Hindou Ibrahim – należy dołożyć starań, aby kraje rozwinięte transferowały technologię do krajów rozwijających się. Ibrahim zwróciła uwagę, że solidarna transformacja – jeden z głównych tematów podnoszonych przez polską prezydencję w COP24 – powinna oznaczać także solidarność bogatej Północy z biednym Południem.
Przejmując w finale rolę moderatora Arnold Schwarzenegger zadał pytanie Michałowi Kurtyce, co uważa za największe wyzwanie w trakcie przygotowań do COP24. – Kilka bezsennych nocy – odpowiedział wiceminister. – Bezsennych, bo myśl, jak wiele zależy od tej konferencji sprawiała, że czułem na sobie ogromną odpowiedzialność. W tych chwilach myślałem jednak o mojej czteroletniej córeczce i wiedziałem wówczas, że warto podejmować wysiłki na rzecz budowania dla kolejnych pokoleń bezpiecznego i przyjaznego świata.
Panel był transmitowany za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nagranie ze spotkania jest dostępne na profilu UNFCCC w portalu Facebook.
Więcej informacji:
Biuro Prasowe Konferencji COP24
tel.: +48 22 858 74 58 wew. 200
e-mail: mediacop24@partnersi.com.pl
Zdjęcia: © cop24.gov.pl