Dokument zakłada osiągnięcie celów związanych z ochroną klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy w duchu dziedzictwa „Solidarności”. Zaproszeni goście dyskutowali o sposobach wdrożenia postanowień deklaracji i ich konsekwencjach.
Pawilon Polski, specjalna strefa wytyczona na terenie odbywającego się w Katowicach, globalnego szczytu klimatycznego ONZ – COP24, to miejsce promocji krajowych instytucji i przedsiębiorstw. Prezentują one swój wkład w politykę neutralności klimatycznej poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii i wdrażanie procedur przyjaznych środowisku. To również platforma wymiany idei i opinii pomiędzy ekspertami, naukowcami, przedstawicielami organizacji branżowych i instytucji z kraju i zagranicy.
Pierwszy dzień funkcjonowania Pawilonu Polskiego był w całości poświęcony podpisanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i przywódców 44 innych państw świata deklaracji sprawiedliwej transformacji (ang. Solidarity and Just Transition Silesia Declaration). Jej sygnatariusze przyznają, że dla powodzenia działań zmierzających do stworzenia gospodarki niskoemisyjnej, kluczowa jest społeczna aprobata dla zachodzących zmian. Dlatego w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo socjalne pracownikom, których miejsca pracy ulegać będą likwidacji bądź przekształceniu.
Organizowaną w Pawilonie Polskim, całodniową debatę na temat deklaracji sprawiedliwej transformacji, podzielono na trzy bloki tematyczne. W pierwszym, zatytułowanym „Dowody naukowe uzasadniające potrzebę wdrażania polityk na rzecz solidarnej i sprawiedliwej transformacji. Wnioski z badań”, udział wzięli przedstawiciele polskich i zagranicznych ośrodków analitycznych i think tanków. Skupili się na socjologicznych aspektach zawartych w przyjętym dokumencie postulatów. Drugi blok tematyczny pt. „Śląska deklaracja o solidarności i sprawiedliwej transformacji- środki implementacji i możliwe działania wdrożeniowe” odbył się z udziałem negocjatorów reprezentujących sześć krajów – każdy z innego kontynentu. Ostatnim, trzecim tematem punktem był: „Zmiany reguł gry na rynku pracy przyszłości: Ku sprawiedliwej transformacji z równością kobiet i mężczyzn”. Przemówienie otwierające wygłosił Adam Lipiński Pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania.
Każdy kolejny dzień na Pawilonie Polskim będzie poświęcony innej tematyce - elektromobilności, innowacjom, lasom, problematyce zrównoważonego rozwoju miast, finansowaniu polityki klimatycznej, jakości powietrza oraz ludzkiemu wymiarowi problematyki zmian klimatu. Pawilon będzie przez cały okres szczytu klimatycznego ONZ – COP24.
Więcej informacji:
Biuro Prasowe Konferencji COP24
tel.: +48 22 858 74 58 wew. 200
e-mail: mediacop24@partnersi.com.pl
Zdjęcia: © cop24.gov.pl